Lehet napozni az árnyékban is? Sokan még mindig nincsenek tisztában vele

A nyár az évnek az a szakasza, amikor szeretjük a szabadban tölteni a napjainkat, és élvezni a napsütést. Legtöbben tisztában vagyunk a bőrünk közvetlen napfénynek való túlzott kitettségével járó kockázatokkal, ezért árnyékot keresünk, hogy lehűtsük magunkat és elkerüljük a leégést. De vajon napozhatunk-e árnyékban? A választ és a magyarázatot a következő oldalakon találod.

A válasz igen. Árnyékban is barnulhatunk. Íme a rövid magyarázat:
UV-sugárzás – a láthatatlan tettes

Az ultraibolya (UV) sugárzás kulcsfontosságú tényező a bőr barnulásában. Az UV-sugárzásnak három típusa van: UVA, UVB és UVC. Az UVC-sugarakat a légkör szinte teljesen elnyeli, így nem érik el a földfelszínt. Az UVA és UVB sugarak felelősek a barnulásért és a leégésért.

Hogyan hat az UV-sugárzás az árnyékban?
Árnyékban a közvetlen napsugárzás korlátozott, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen védve vagyunk az UV-sugaraktól. Árnyékban az UV-sugarak két fő módon érhetik el a bőrünket:

Felületekről való visszaverődés: Az UV-sugarak számos felületről, például vízről, homokról, betonról és épületekről visszaverődhetnek. Még ha árnyékban is vagyunk, a visszavert UV-sugarak elérhetik a bőrünket, és barnulást okozhatnak.
Szóródás a légkörben: Az UV-sugárzást a levegőben lévő részecskék, például a por, a szennyező anyagok és a vízgőz is szórhatják. Így az UV-sugarak egy része különböző irányokból jut el hozzánk, akár közvetlenül a napon állunk, akár árnyékban.