Női börtöntetoválások: mik ezek és miben különböznek a férfiakétól
A női börtönökben is minden tetoválás jelentést hordoz. Fontos megjegyezni, hogy a női börtöntetoválások sokkal kevésbé elterjedtek, mint a férfiak esetében. Jellegükben is kevésbé agresszívak, és a bandatetoválások sem jellemzőek a női rabokra. Ennek oka vélhetően az lehet, hogy a nők kevésbé hajlamosak a testük tetoválásokkal történő díszítésére, és a bűnözői hierarchia sem olyan szigorú a női börtönökben. A nők által elkövetett bűncselekmények köre is szűkebb, így a tetoválásokban kevesebb a különböző bűncselekményekre és rangokra utaló szimbólum.
/>
A női börtöntetoválások jelentése gyakran szentimentális, és az elveszett szabadságra, a szerelmekre, a családra emlékeztetnek. Gyakori motívumok a madarak (pl. csókolózó galambok, fecskék), a szerelmespárok ábrázolása, vagy akár a „megbocsátás” vagy „örökké a tied” feliratok. Ha a nőnek több szerelme volt, akkor gyakran rózsát tetováltat, aminek a szirmaiba a szerelmeik neveit írja.
A női börtöntetoválások szimbolikáját még nem tárták fel teljesen, és a jelentésük börtönről börtönre változhat. A most következők csak a leggyakoribb motívumokba és azok általános jelentésébe adnak egy rövid betekintést.
14. Ördögöt ábrázoló tetoválások
Az ördögöt ábrázoló tetoválások (pl. rózsával a kezében, vagy angyallal ölelkezve) arra utalhatnak, hogy a nő bűntárs volt, és aktívan részt vett a férfi szerelme bűnözői tevékenységében.
13. Szív nyíllal
Első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, de valójában azt jelzi, hogy a viselője gyilkosságot követett el a szerelme ellen. Ez történhet alkohol befolyásoltsága alatt, önvédelemből, vagy a szerelmese/gyermekei élete védelmében.
12. „Az árulást nem bocsátom meg” tetoválás
Felirat: „Nem bocsátom meg az árulást”.
Ez általában egy olyan nő tetoválása, aki megbosszulta a hűtlen szerelmét. Ez a bosszú akár halálos is lehetett.
11. Gyermek arcát ábrázoló tetoválás
Gyakran előfordul, hogy a börtönben lévő nőknek kisgyermekei vannak a „kinti” életben. Ezért tetoválhatják magukra a gyerekük fejét ábrázoló képet, alatta a becenevével. Mások Szűz Máriát tetováltatnak magukra.
10. Gólya, rajta egy nővel vagy gyerekkel:
Az egyedülálló anyák tetoválása, akik a börtönben töltik a büntetésüket. A tetoválás gyakran „bocsáss meg”, „hiányzol, szeretlek” felirattal is kiegészül. Ha a gólya mellett kereszt is van, vagy a gyerek arca el van takarva, az azt jelenti, hogy a tetoválás viselőjének a gyermeke meghalt.
9. Tetoválás az elhunyt édesanyához
A börtönben lévő nők gyakran tetoválással emlékeznek meg az elhunyt édesanyjukról. A tetoválás egyszerű, szomorú és egyértelmű.
8. Violinkulcs
Azt jelzi, hogy a viselője már fiatalon is kicsapongó életet élt. A mellékelt felirat gyakran olyasmi, hogy „vidáman élek, zenével halok meg”.
7. Harang dróttal
Azt jelzi, hogy a viselője a börtönben sem élt ártatlan életet, és nem érdemelte meg a feltételes szabadságra bocsátást.
6. Tulipán
Azt jelzi, hogy a viselője kiskorúként került börtönbe, és ott töltötte be a 16. életévét.
5. Templom
Veszélyes tetoválás, amely azt jelzi, hogy a viselője rabló volt, elutasítja a börtönrendszert, és már többször is volt börtönben.
4. Nő delfinen ülve, néha üveggel a kezében
Azt jelzi, hogy a viselője bordélyházat üzemeltetett a „kinti” életben.
3. Keresztek
A hivatásos tolvajok tetoválása, a mellkas között, a halántékon vagy a hüvelyk- és mutatóujj között. Gyakran kiegészülnek kígyókkal, amelyek egy női testet tekernek körbe.
2. Repülő angyal lány
Azt jelzi, hogy a viselője „könnyűvérű”, azaz tolvaj, csaló vagy prostituált, aki különböző városokban követett el bűncselekményeket, majd elmenekült onnan.
1. Azonos nemű szerelmi tetoválások
A női börtönökben a leszbikus kapcsolatok nem számítanak szégyennek, ellentétben a férfi börtönökkel. Az ilyen nők gyakran tetováltatnak meztelen sellőket a hasukra vagy a vállukra. Gyakran provokatív feliratokkal is kiegészítik, mint például „Ha megkóstolod az ujjamat, nem akarsz többé férfiakkal lenni”.
Fontos megjegyezni, hogy a női börtöntetoválások világa összetett és sokszínű. A tetoválások nem csupán díszítőelemek, hanem a viselőjük múltjába, személyiségébe és értékrendjébe is betekintést engednek.