15 dolog, amit még mindig használunk anélkül, hogy észrevennénk, hogy ideje kidobni őket

Nem habozunk kidobni a lejárt élelmiszereket, mert tudjuk, hogy ezek árthatnak egészségünknek. De valójában a házunk tele van egyéb dolgokkal, amelyeket a szemétbe kellene helyezni, és még csak nem is vesszük észre.

Úgy döntöttünk, hogy átnézzük a házainkat, és körülbelül 15 olyan dolgot találtunk, amelyektől jobb lesz hamarabb megszabadulni, mint azt korábban szükségesnek gondoltuk.

Szempillaspirál

A szemre való sminktermékeknek a legrövidebb az eltarthatósága. A szempillaspirál felvitelekor a baktériumok a szempillákról az ecsetre kerülnek, és minden alkalommal, amikor használjuk, egyre több lesz belőlük. A szakértők azt javasolják, hogy 3 havonta cseréljük a szempillaspirált, mivel a termék hosszabb ideig történő használata szemfertőzéshez vezethet.

Alapozó

Átlagosan egy alapozó körülbelül egy évig használható, és figyelembe kell vennünk a tárolási körülményeket és a termék összetételét. De a tégelyben lévő alapozó, amelyet szivaccsal vagy akár az ujjaiddal kell felhordani, 6 hónap után használhatatlanná válhat. Ez azért történik, mert ily módon alkalmazva a baktériumok bekerülnek a termékbe, ami pattanásokhoz és más bőrproblémákhoz vezethet.

Hajgumik

A szövet hajgumik károsíthatják a hajadat, ha túl hosszú ideig használod őket. Ha a gumiszalag kissé megnyúlt vagy az épsége megszakadt, az felfedheti a gumi részt, beletapadhat a hajba, és a haj elkezdhet törni.

Nedves törlőkendők

A nedves törlőkendők a felbontás után általában egy évig tárolhatók, bár ez a márkától függ. Ezt követően elveszítik antibakteriális tulajdonságukat. Ha azonban helytelenül tárolták őket, akkor még korábban meg kell szabadulni tőlük. A termékben lévő tartósítószerek megsemmisülnek, ha túl meleg vagy túl hideg körülmények között tárolják őket, és előfordult, hogy a törlőkendők baktériumokkal vagy penésszel szennyeződtek.

Mosószer

A gél állagú mosószerek a palack felbontása után 6 hónapig megőrzik tulajdonságaikat. A mosópor sokkal tovább tarthat, ha nincs kitéve nedvességnek. A nyálkás és darabos por már nem lesz olyan hatékony, mint egy száraz.

WC-kefe

Ez a nem feltűnő elem évekig eltartható egy házban. Azonban még ha heti rendszerességgel is tisztítod a kefét, meg kell értened, hogy nem lehet minden rajta levő baktériumtól megszabadulni, ami azt jelenti, hogy nem lesz olyan hatékony. Ki kell cserélni a kefét, amikor a sörtéi deformálódnak vagy sárgulni kezdenek.

Zuhanyfüggöny

A fürdőszobai függönyök piszkosak lesznek, és ami még rosszabb, penész nőhet rajtuk. Célszerű legalább havonta egyszer lemosni a függönyt, és egyéves használat után cseréld ki egy újra.

Gumi fürdőjátékok

Ezeket a játékokat 2-3 havonta cserélni kell. A helyzet az, hogy penész jelenik meg bennük, és veszélyes lehet a csecsemő számára. A gumikacsák élettartamának meghosszabbítása érdekében minden használat után öblítsd le forró vízzel és mosószerrel. A rajtuk lévő lyukat ragasztóval is lezárhatod, hogy megakadályozd a víz bejutását.

Teflonnal bevont edények

Ezek a serpenyők csak 2-3 évig tartanak, majd az edényeket ki kell cserélni, még akkor is, ha a bevonat épnek látszik. A főzőedények hosszan tartó használata káros lehet az egészségedre, mivel a teflon akár 6 mérgező gázt is képes kibocsátani.

Szilikon konyhai ecset

A szilikon hőálló anyag, de rendszeresen magas hőmérsékletnek kitéve elkezd elhasználódni. Ezenkívül elég puha, és a főzési folyamat során megsérülhet. Annak érdekében, hogy elkerüld az étel szilikon részecskékkel való szennyezését, ajánlatos 2 évente cserélni a keféket.

Reszelők és zöldségvágók

Rendkívül nehéz teljesen elmosni a reszelőt, és megszabadulni az ételmaradékoktól és a rajtuk élő csíráktól. Ezenkívül a pengék idővel eltompulnak, és az eszköz kevésbé lesz hatékony. Dobd ki a reszelőt annak állapota és anyaga függvényében. Átlagosan 3-4 év használat után ajánlott kicserélni.

Mosogatószivacsok

Köztudott, hogy a habszivacsok táptalajt jelenthetnek a baktériumok, sőt a penész számára is. A kevésbé rostos szivacsokat gyakrabban, lehetőleg hetente, a nagyobbakat pedig kéthetente kell cserélni, mert ezek a szivacsok jobban szellőztethetők és gyorsabban száradnak.

Fehérnemű

Javasoljuk, hogy dobd el a fehérneműt, ha lyukak keletkeznek rajta vagy szaga van. Kiderült, hogy a baktériumok, mint pl. az E. coli, még a kimosott bugyikon is rajta tudnak maradni. A legtöbb esetben ez nem vezet egészségügyi problémákhoz, de mégis higiénikusabb, ha évente legalább egyszer megújítod a fehérneműidet. Ugyanez a szabály vonatkozik a tangákra és a tangabugyira is, de mivel azok szorosan illeszkednek az intim testrészekhez, és általában szintetikus anyagokból készülnek, nagyobb esélyük van arra, hogy a fertőzések helyévé váljanak, ezért érdemes gyakrabban gondolni a cseréjükre. Próbáld meg egy évnél tovább nem megtartani őket.

Menstruációs betétek és tamponok

A betéteknek és a tamponoknak van lejárati ideje. Néhány gyártó feltünteti a csomagoláson, és ez általában 3 év, míg mások egyáltalán nem írják rá a dátumot. Mindenesetre jobb, ha a személyes higiéniai cikkeket legfeljebb 2 évig tárolod, mert fennáll a penész és a baktériumok növekedésének lehetősége, még akkor is, ha első pillantásra nem észrevehető. A betétek és a tamponok fürdőben való tartása azonban jelentősen lerövidítheti azok eltarthatóságát, mivel a termékek jól felszívják a nedvességet, ami ösztönzi a baktériumok szaporodását.

Borotvapengék

Gyakrabban kell cserélni őket, mint azt az emberek többsége gondolná. Például a Gillette Venus azt tanácsolja a borotvát mindennap használó nőknek, hogy 1-2 hét használat után cseréljék ki a borotvafejet. És azok pedig, akik a borotvát hetente párszor használják – 4-6 hét után. A tompa penge használata irritációt, vágásokat és benőtt szőrszálakat okozhat.

Te meddig tartod meg ezeket a dolgokat? Véleményed szerint mitől kellene még hamarabb megszabadulnunk, mint ahogy azt általában tesszük?