9 megdöbbentő tény, ami miatt másképp fogsz tekinteni a hétköznapi dolgokra
Gyakran hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni azokat a dolgokat, amelyek körülvesznek minket. Elsétálunk mellettük anélkül, hogy különösebb figyelmet fordítanánk rájuk. Közelebbről szemügyre véve azonban ezek a hétköznapi tárgyak egészen érdekesnek tűnhetnek.
Ebben a cikkben összegyűjtöttünk néhány meghökkentő tényt a mindennapi tárgyakról, amelyekkel gyakran találkozunk.
1. A kekszeknek nem véletlenül vannak lyukai.
Közelebbről megvizsgálva elég különös, hogy a legtöbb kekszen lyukak vannak. A magyarázat azonban a sütés tudományában rejlik, konkrétan a gőzzel kapcsolatban. A lyukak lehetővé teszik a gőz távozását a sütési folyamat során, ami megakadályozza a légbuborékok kialakulását, amelyek potenciálisan károsíthatják a kekszet.
2. Az uborka bogyós gyümölcs.
Annak ellenére, hogy általában zöldségként tartják számon, az uborkát valójában a gyümölcsök családján belül a bogyós gyümölcsök közé sorolják. Ennek oka, hogy egyetlen virágból nőnek, amely csak egy petesejtet tartalmaz. Ezzel szemben a málna, amely nem igazi bogyós gyümölcs, több virágból képződik, amelyek mindegyike saját magot növeszt.
3. Az első webkamerát egy kávéskanna ellenőrzésére hozták létre.
1993-ban a Cambridge-i Egyetem informatikai tanszékének kutatói egyszerűen belefáradtak abba, hogy felálljanak az íróasztaluk mellől, hogy megnézzék a kávéskannát… A probléma megoldására létrehoztak egy olyan rendszert, amely percenként három képet tudott közvetíteni a szobából, ahol a kávéskanna állt, a belső számítógépes hálózatra. Az év végére a stream felkerült a világhálóra, és a Trojan Room kávéskanna, ha rövid időre is, de egyik napról a másikra szenzációvá vált.
4. Az elefánt az egyetlen emlős, amely nem tud ugrani.
Az elefánt az egyetlen emlős, amely nem képes ugrani. Ez lábuk egyedi felépítésének köszönhető, amelyből hiányzik a szükséges “rugó” ahhoz, hogy felemelkedjenek a földről.
5. Okkal érezzük az eső szagát.
Az eső illata rendkívül jellegzetes, és bár kihívást jelenthet az ezt az aromát létrehozó konkrét illatanyagok azonosítása, könnyen felismerjük, ha megérezzük. Petrichornak nevezik ezt a frissítő illatot, amely olyan tényezők kombinációjának tulajdonítható, mint a baktériumok, a növények és a villámlás. A tudósokat már jó ideje lenyűgözi a petrichor hosszan tartó vonzereje.
6. A kávébabok valójában nem is babok.
A kávébabok valójában magok, amelyek a kávé terméséből származnak, egy bogyóból, amely fákon nő, és lehet piros vagy lila színű. A kávébab, amely a kávénövény magja, a “kávécseresznye” belsejében található, ami a gyümölcs érett és lédús, piros húsára utal.
7. Barbie teljes neve Barbara Millicent Roberts.
Barbie 1959. március 9-én debütált a New York-i játékvásáron. Ruth Handler, a megalkotója egy német babáról mintázta, amellyel lánya, Barbara szeretett játszani. Barbie eredeti ruhája egy fekete-fehér csíkos fürdőruha volt, haját divatos lófarokba fogta.
8. Nem véletlenül ébredünk fázósan.
Ébredéskor gyakran érzünk enyhe hideget a szobában, amit nem biztos, hogy azonnal észreveszünk. Miközben alszunk, testünk maghőmérséklete lecsökken, és ébredés után több órába telik, mire elérjük a normál hőmérsékletet.
9. A banán radioaktív.
Bár a káliumot tartalmazó tápanyag, így a túlzott bevitel káros lehet. Ráadásul mivel radioaktív elem, nem ritka, hogy a banánt a sugárterhelés forrásaként említik.