10 furcsa tengeri élőlény, amelyeket az elmúlt években fedeztek fel

Az óceán a bolygónk 70%-át borítja, így természetes, hogy élőlények millióinak ad otthont. És ebből csak alig 20%-ot fedeztünk fel, a maradék 80% teljesen feltáratlan. Ez azt jelenti, hogy rengeteg olyan faj van, amelyről még csak nem is tudunk, és amelyet még soha senki sem látott.

Szerencsére a kutatók minden évben újabb és újabb élőlényeket fedeznek fel a tenger mélyén!

Atlanti tokhal

Ez az egyedülálló tokhalfaj az Acipenseridae ősi családba tartozik. Ami igazán lenyűgöző ebben a fajban, hogy pikkelyek helyett 5 sor csontlemezzel rendelkezik. Ezek a lemezek azért vannak ott, hogy megvédjék az állatot az esetleges támadásoktól.

A tonhal hatalmas harapásokkal

Egy hivatásos halász fogta ki ezt a tonhalat, a testén ezeket a hatalmas harapás nyomokkal. Egyesek szerint nem származhatnak halaktól vagy cápáktól, mivel túl kerekek. A tonhalat kifogó férfi, Trampman Bermagui azonban azt mondta, hogy ezeket a süticápa okozta. Ez a cápa nagy harapásokat ejt a zsákmányából anélkül, hogy megölné azt.

Átlátszó lény

Mikor a videó, amelyen valaki ezt az átlátszó lényt tartja a kezében, bejárta az internetet, mindenki értetlenkedett. Senki sem tudta igazán felismerni a fajt, amíg fel nem bukkant egy régebbi hasonló videó, amelyen egy férfi egy Cystisoma nevű lényt tartott a kezében. Ezek az állatok az óceán 600-1000 méteres mélységében, gyenge fényviszonyok között élnek.

Mélytengeri cápa

Szintén Trapman Bermagui fedezte fel ezt a mélytengeri érdes bőrű cápát, amely 650 méterrel a tengerszint alatt él. Bár sokan összetévesztették a süticápával, az ausztrál férfi tudatta, hogy nem erről van szó. Elmondása szerint ezt a cápát törekvő kutyacápának is nevezik..

Csendes-óceáni viperahal

A Sloane viperahajaként is ismert faj könnyen felismerhető hosszú, agyarszerű fogairól. Eredetileg sötét ezüstkék színű, és az oldalát hatszögletű pigmentált területek borítják. Nappal 500-2 500 méteres mélységben él, de éjszaka sekélyebb, 600 méter alatti vizekbe vándorol.

Ananászhal

Pineapplefish (Cleidopus gloriamaris). Fly Point, Port Stephens, NSW

Nevét a színkombinációja miatt kapta. Az egyik legizgalmasabb tény ezzel a fajjal kapcsolatban, hogy állkapcsán zöld fényt képes kibocsátani, és ahogy öregszik, a fény vörösre változik. Többnyire sekély parti zátonyokban található, de néha mélyebb, nyílt tengeri vizekbe is eljut.

Atolla medúza

A koronás medúza néven is ismert medúza az egész család királynőjének számít.Könnyen felismerhető piros színe miatt, amely a mély vizekben, ahol nincs fény, nem látható. Valójában 1000 méter feletti mélységben teljesen sötétnek tűnik, ami lehetővé teszi számára, hogy elrejtőzzön a ragadozók elől.

Barreleye hal

Ami igazán egyedülálló ebben a halban, hogy a feje tetején egy átlátszó kupola található, ami alatt 2 zöld gömb látható. Az óceán szürkületi zónájában él, ahol a természetes fény elhalványul, és itt jönnek képbe a szokatlan szemek. Képesek kiszúrni zsákmányuk sziluettjét, és meglepni őket. Mindössze 15 cm-es, és abból, amit a tudósok a gyomrában találtak, elsősorban planktonnal táplálkozik.

Futballhal

Ezt a halat először 1985-ben fedezték fel, amikor mélytengeri halászok véletlenül kifogták. A fején lévő nyúlványt a horgászbothoz hasonlóan használja, hogy segítse őket zsákmányuk elcsalogatásában és elkapásában. Érdekesség, hogy a nőstény halak akár tízszer nagyobbak is lehetnek a hímeknél. Bármit megeszik, ami a szájába fér, 2000-3300 láb mélyen él az óceánban, ahol a táplálékforrások nem túl gazdagok.

Dumbo polip

Könnyű kitalálni, hogy miért kapta a nevét, ha megnézzük a nagy füleit. Nem túl gyakori, mivel akár 13 000 láb mélyen is élnek a felszín alatt. Táplálékuk csigákból, férgekből és más, ugyanilyen mélységben élő apró élőlényekből áll. Karjaik meglehetősen rövidek és hártyásak, ami nagyban segíti őket abban, hogy gyorsabban ússzanak, mint a közönséges polipok.